
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 40 mm |
| Width | 40 mm |
| Termination | Crimp |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 24 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 5 mm |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 13 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.9944 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Housing Color | Natural |
Stock: 853
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21974
Ext.Price$0.21974
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21974 | $0.21974 |
| 10 | $0.19760 | $1.97600 |
| 50 | $0.17770 | $8.88500 |
| 100 | $0.14767 | $14.76700 |
| 500 | $0.12271 | $61.35500 |
| 1000 | $0.11745 | $117.45000 |
| 3000 | $0.11242 | $337.26000 |
| 5000 | $0.10760 | $538.00000 |
